CPC Nedir?

cpc-nedirWeb sitelerinde karşılaştığınız reklamlar , internetten sağlanabilecek en büyük gelir kaynağıdır. Hatta tüm internet reklamlar sayesinde işlevini yitirmeden gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Çünkü web sitelerinin varlıklarını sürdürebilmeleri için satın aldıkları hosta ve domaine aylık veya yıllık olarak bedel ödemeleri gerekmektedir. Buna ek olarak birer ticarethane olan e-ticaret sitelerinin giderleri daha fazladır ve sadece ürün satışından temin edilen komisyonlar ile şu an tüm dünyanın ismini bildiği ve kullandığı büyük firmalar haline gelebilmeleri de mümkün değildir.

Reklamlardan gelir elde etmenin bir çok yolu vardır. Özellikle Tıklama Başına Ödeme anlamına gelen Cost Per Click sistemi en çok tercih edilen modellerdendir. Bu modelde reklam sahibi , yayıncı ve ziyaretçi vardır. Ziyaretçiler web sitelerini gezerken ilgilerini çeken reklamlara tıklarlar ve başka bir siteye yönlendirilirler. Bu işlem sonrasında reklama tıklayan ziyaretçi farkında olmadan ve kendi seçimiyle hiç tanımadığı insanlara para kazandırmış olur.

Diyelim web sitenizin tanıtımını yapacaksınız ve ziyaretçi sayısını arttırmanız gerekiyor. Bu durumda Google Adsense ile reklamlarınızın çok sayıda insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için reklamlarınıza tıklayan her ziyaretçi için Google’a az da olsa belirli bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Genel olarak Google Adwords reklamları tıklama başına ödenecek olan maliyet, açık arttırma ile seçildiği için sabit değildir. Yani her zaman aynı tıklama oranın aynı ücret ödenmez.

Bir çok sitede okuduğunuz yazıların arasına yerleştirilmiş olan akıllı linkler de cost per click sisteminin bir başka başarılı örneğidir. Ancak akıllı linklerdeki ücret değişken değildir. Reklam vermeden önce ödemeniz gereken tutar belirlidir ve değişmez.

Cost per click sistemi ile web sitenizi daha çok insanın ziyaret etmesini sağlayabilir, site trafiğinizi arttırabilirsiniz. Affiliate marketing ile ürün tanıtımı yaparken çok işinize yarayacak olan bu yöntem ilk başta biraz sermaye gerektirse de alacağınız dönüşler ve kazanacağınız para düşünülürse, cebinizden çıkacak meblağ gerçekten de rahatsız edici değildir. Üstelik ödeyeceğiniz miktar , istediğiniz ziyaretçi sayısı ile doğru orantılı olarak artacağı için tamamen size bağlı.

Cost Per Click modelinde siz de reklam alan taraf olabilirsiniz. Web sitenize alacağınız reklamlara tıklandıkça CPS ile kazanç sağlamanız mümkün. Site içeriğinizle çakışmayan ufak reklamlar alabileceğiniz gibi metin içindeki akıllı linklerle de reklam alabilirsiniz. Ancak bunun için sitenizin belirli bir ziyaretçi sayısına ulaşmış olması gerekmektedir. kaynak: forex affiliate

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.